GAİTA Testi

Gaita Testi

Günlük yaşantımızda, yaşadığımız farklı sağlık sorunlarının çok doğru ve etkili bir şekilde tedavisinin yapılması için, önce doğru bir teşhisin konulması sonra da bu teşhise uygun olan tedavinin uygulanması gerekir. Bu doğrultuda da, sağlık sorunlarının kaynaklandığı hastalıkların tanısına yardımcı olabilecek veriler sunularak, klinik ortamda çok farklı tetkiklere sıklıkla başvurulmaktadır. Genelde bu tarz tetkiklerden biri de gaita tahlili olmaktadır.

Gaita tanım olarak, yediğimiz tüm besinlerin mide ve bağırsak sistemimizde sindirilmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin emilmesi sonrasında, safra ve başka vücut atıkları ile birlikte vücuttan uzaklaştırılan bölümdür. Gaitanın çok detaylı bir şekilde incelenmesi, gaita içeriğinde bulunan farklı değişikliklere bağlı olmaktadır. Ayrıca; bu değişiklikler ilgili hastalıklar ile ilgili önemli veriler sağlayabilir. Bunun sonucunda da bazı hastalıkların tanısı konularak tedavi planlanması ile ilgili yardımcı olmaktadır. Genel olarak bu kapsamda;

  • Gaitanın kıvamı
  • Gaitanın rengi
  • Gaitanın kokusu
  • İçerisinde bulunan gıda artıklarının bütün özellikleri
  • Mikroorganizmaların türleri ve miktarları
  • Safra içeriği

gibi çok farklı parametreler değerlendirilmektedir. Mevcut olan klinik yöntemlerde bazı tetkikler gaita örneği üzerinden incelenmektedir.

Gaita mikroskopisi: Hastanın gaita örneği sulandırılmakta ve mikroskop camına yayılmaktadır. Bu incelenme yöntemi özellikle gaita içinde bulunan parazitler ve onlara ait olan yumurtalar ile tespit edilir.

Gaita kültürü: Genelde kronik ishal ya da mide-bağırsak sistemi ile ilgili olan şikayetlerde farklı mikrobiyolojik hastalıklardan şüphelenildiği zaman, gaita kültürüne başvurulmaktadır. Bu yolla da gaita içerisinde yer alan ishale yol açacak enfeksiyonlar kültürde çoğaltılıp tanı konulmaktadır.

Fekal enzimler: Farklı beslenme ve emilim bozukluklarına yol açabilecek olan hastalıklarda mide ve bağırsak sisteminde sindirimden sorumlu olan enzimlerin fonksiyon olarak ya da sayıca yetersizliğinde rol oynamaktadır. 

Gaitadaki besinlerin içeriği: Sindirim sorunlarına bağlı sağlık problemlerinde gaita içerisinde bulunan besin içeriğinde artış ortaya çıkmaktadır. Yağ ya da karbonhidrat besinlerinin sindirimi bozulduğu zaman vücut tarafından emilim sağlanması gereken yağ molekülleri ya da glikoz gibi yapıtaşları yeteri kadar emilemez, gaita ile birlikte atılır. Gaita testleri ile bu maddeler tespit edilmekte ve sindirim problemlerinin tanısı da konulmaktadır. 

Gaitada gizli kan: Mide ve bağırsak bölgesi boyunca ortaya çıkan sağlık sorunlarında, özellikle kanserleşen tümörlerde gözle görülür şekilde olmayan birçok farklı kanama odakları oluşur. Gaita testi bu konuda detaylı incelendiği zaman, kan izlerine rastlanması sonrası erken bir şekilde tümör yapılarının tespiti konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Gaitada gizli kan tetkiki ile kalın bağırsak kanseri tarama testi şeklinde çok sık kullanılmaktadır. 50 yaşın üzerinde tüm yetişkinlerde gaitada gizli kan testi yapılması önerilmektedir.

Gaita tahlilinde; en başta gaita kıvamı, renk ve kokusu şeklinde olan fiziksel özellikler ele alınır. Buna bağlı olarak, siyah gaita mide ya da daha üst sindirim sistemi seviyelerinde kanamanın varlığını düşündürmektedir. Açık renkli olan ve macun kıvamındaki gaita yağ ise; sindirim sisteminin bozulmasına neden olan safra yolları tıkanıklığını düşündürmektedir. Tüm bunlara benzer şekilde mukuslu gaita da bakteriyel bir etken nedeni ile enfeksiyona işaret etmektedir. Bunun yanında taşlaşmış gaita da kronik kabızlık olayının sonucunda ortaya çıkacağından, bu tanıyı kabızlık sorunu oluşturabilecek bir sağlık sorunu yönüne çevirmektedir.

Gaitanın mikroskop incelemesinde; hastanın sağlık sorunlarını açıklayabilecek bir parazit etkeninin ya da parazit yumurtalarının varlığının araştırılması sağlanır. Mikroskop ile tespit edilemeyen mikroorganizmalar ile ilgili de gaita kültürü tetkiki gerçekleştirilmektedir. Çeşitli pankreas hastalıkları, kistik fibrozis, çölyak gibi hastalıklar sindirim sorunları ile birlikte emilim bozukluklarında da gaita testinde enzim düzeyleri incelenip, bu hastalıkların tanısı ve de değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında personellere yapılan birçok test ve tetkiklerin içinde gaita testi de bulunmaktadır. Birçok farklı sorunu olan personel bazen bu etkileri önemsememekte ve gerekli önlemleri almadığı içinde en son sınıra gelinceye kadar hastalığını ilerletmektedir. İşte bu noktada iş yeri ve personel sağlığı için yapılan sürmen mobil sağlık hizmeti her anlamda çok büyük fayda sağlamaktadır. 

Firmalar günümüz şartlarında personelin sağlığını ve güvenliğini korumak zorundadır. Bu kapsamda da sürmen osgb her anlamda fayda sağlayan test ve tahlilleri ile personel sağlığını çok detaylı bir şekilde araştırmakta gerekli olan tüm işlemleri yapmaktadır. İş hayatında personel sağlığı hem işveren için çok önemli bir konu olmakta hem de iş verimliği bakımında da çok büyük bir etki oluşturmaktadır.

Personel rutin sağlık kontrolleri sayesinde daha güvenilir bir ortamda olduğunu hissetmekte, hem de iş akışı olarak personelin sağlık sorunlarının çözümü sağlanmaktadır. Gerekli olan gaita testi de çok kolay bir şekilde yapılmakta, destek alması gereken personele uygun tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Böylece personelin sağlığı sürekli kontrol altında olmakta, daha güvenilir ve sağlıklı bir iş hayatına sahip olunmaktadır.

Aklınıza takılan bir şey mi var?

Testler ile ilgili bir sorunuz varsa bize hemen ulaşıp, bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Ertelemeye Gelmez!

Uzman ekibimizle görüşme talep ederek, teklif alabilirsiniz.